مجری مستقیم تور کربلا

چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲

امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲

امامزاده سید محمد کجاست؟

تور مورد نظر خود را انتخاب کنید :

نکات مهم جهت ثبت نام تور کربلا

کنترل گذرنامه و ممانعت خروج از کشور و عوارض ورود به عراق به عهده زائر گرامی می‌باشد.

حضور مسافرین ۳ ساعت قبل از حرکت در فرودگاه امام خمینی( ره)، ترمینال سلام الزامی می‌باشد .

هرگونه ممنوع الخروجی به عهده زائر می باشد و به دلیل چارتر بودن تور کل هزینه سوخت می‌شود.

مسیرحرکت تورهای زمینی به شکل زیر می‌باشد و زائرین عزیز می‌توانند درمسیر هم با هماهنگی سوار اتوبوس شوند.
تهران ، میدان آزادی ، اتوبان تهران ساوه ، اتوبان همدان ، کرمانشاه ، ایلام ، مرز مهران

در صورت جا ماندن از پرواز به دلیل چارتر بودن تور کل هزینه سوخت می‌شود.

برای رزرو قطعی لطفا در ایتا به شماره 09190893907  پیام دهید.

برای مشاهده تصاویر هتل‌های علم سبز اینجا کلیک کنید :
نکات مهم جهت ثبت نام تور هوایی و زمینی کربلا و نجف :

امامزاده سید محمد کجاست و صاحب چه معجزاتی است؟

امامزاده سید محمد کجاست؟ بیشتر کسانی که به سفر کربلا می‌روند، اطلاعات چندانی در مورد امامزاده سید محمد ندارند.  واقعیت این است که بیشتر زائران این امامزاده را نمی‌شناسند. بعضی از ایرانیان نیز با شنیدن نام سید محمد، گمان می‌کنند این امامزاده در ایران است. البته در کشور ما امامزاده سید محمد در شهر اصفهان مقبره دارد اما این امامزاده در شهر سامرا می‌باشد.

امامزاده سید محمد در کربلا

 قبل از اینکه بگوییم موقعیت امامزاده سید محمد کجاست، ابتدا بهتر است در مورد کنیه، القاب و کرامات ایشان صحبت کنیم. امامزاده سید محمد فرزند بزرگ امام هادی علیه‌السلام و مادری پرهیزگار و پارسا می‌باشد. القاب و کنیه‌های زیادی برای امامزاده سید محمد وجود دارد اما معروف‌ترین لقبش، «سَبْعُ الدجیل» و مشهورترین کنیه‌اش، «ابوجعفر» است.

کرامات امامزاده سید محمد سامرا

امامزاده سید محمد را با کرامات و فضایل اخلاقی زیادی می‌شناسند. ابوجعفر در زمینه احیا کردن سنت رسول خدا و ارزش‌های الهی به پدر کمک زیادی می‌کرد. این یار و یاور پدر بودن به‌ قدری بود که بیشتر مردم فکر می‌کردند، سید محمد می‌خواهد جانشین پدر شود و بعد از او به امامت برسد.

این گمان‌ها اشتباه بود و بعد از شهادت امام هادی علیه‌السلام، امام حسن عسکری (ع) به جای او انتخاب شد. جالب است بدانید سید محمد بین شیعیانی که به زبان عربی صحبت می‌کنند، بسیار محبوب و قابل احترام است. در واقع مقام سید محمد برای آن ها مثل مقام حضرت عباس علیه‌السلام برای ایرانیان شیعه می‌باشد.

مردم عراق در مورد کرامات امامزاده سید محمد سامرا، قدرت معنوی ایشان مطالب زیادی نوشته‌اند. همچنین آن‌ها امامزاده سید محمد را صاحب قدرت و کرامت معنوی معرفی‌ می‌کنند. به همین خاطر سروده‌های زیادی برای ستایش و تکریم این امام بزرگوار سروده‌اند.

کرامات امامزاده سید محمد سامرا زبانزد خاص و عام بوده و ایشان با فضیلت‌های اخلاقی زیادی شناخته می‌شدند. تلاش‌های فکری و فرهنگی این شخصیت بزرگوار در دوران زندگی نشان می‌دهد که ایشان در زمینه سیاسی و اجتماعی نیز فعالیت می‌کردند. با وجود اینکه، سید محمد فرزند بزرگ امام هادی علیه‌اسلام است اما برای بیشتر ایرانیان گمنام و ناشناخته مانده است. طوری که بیشتر ایرانیان حتی نمی‌دانند مقبره امامزاده سید محمد کجاست و نسب آن به کدام امام بر می‌گردد. امامزاده سید محمد برای مردم کشور عراق و حتی بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس شناخته شده است. امامزاده سید محمد چنان جایگاه مهم برای شیعیان عرب دارد که به آن قسم می‌خورند.

موقعیت امامزاده سید محمد کجاست؟

امامزاده سید محمد در منطقه بَلَد دُجیل سامرا قرار دارد. بلد اسم یک روستا در فاصله ۴۵ کیلومتری جنوب سامرا می‌باشد. دجیل نیز نام روستایی شیعه‌نشین است. این روستا بین بغداد و بلد قرار گرفته است.  مقبره امامزاده سید محمد در جاده اصلی کاظمین-سامرا و در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب سامراست.

امامزاده سید محمد در سامرا

در سال ۲۲۸ هجری قمری، دولت بنی عباس فشار سیاسی و اجتماعی زیادی به امام هادی علیه‌السلام و پیروانش وارد می‌کرد. همزمان با این سال، ۱۰ سال از امامت امام دهم می‌گذشت. در این زمان، امام هادی (ع) مشغول دعوت مردم به دین اسلام، گسترش اسلام و تربیت مسلمانان با آداب و اخلاق اسلامی بود. ایشان برای فعالیت‌های مذهبی، آموزش و علمی خود مسجدالنبی را انتخاب کرده بودند.

در یکی از روزهای سال ۲۲۸ هجری به امام هادی (ع) خبر خوشحال کننده‌ای دادند و این خبر، تولد سید محمد از مادری پرهیزگار و پارسا در دهکده «صرایا» بود. این دهکده حدود سه فرسخ با مدینه فاصله داشت و امام موسی کاظم آن را ساخته بود.

البته در مورد تاریخ تولد امامزاده سید محمد تفاوت نظر وجود دارد. بعضی از مورخان آن را سال ۲۳۶ هجری قمری می‌دانند. زمانی که حضرت هادی در سال ۲۳۳ هجری قمری به سامرا دعوت شد، سید محمد کودک بود. این در حالی است که تولد امام حسن عسکری(ع) را سال ۲۳۱ و ۲۳۲ نوشته‌اند. بنابراین احتمالاً تاریخ ۲۲۸ هجری قمری برای تولد سید محمد درست است.

مادر سید محمد که بود؟

نام مادر سید محمد، جدّه، سوسن، سلیل و حدیثه قید شده است. سوسن منزلت و اعتبار زیادی داشت اما خانواده‌اش اسیر شده بودند. این بانو به‌عنوان کنیز در بین اسرا بود. سوسن با توجه به سیرت پاکی که داشت، با بهره‌مندی از لطف الهی و هدایت، به عقد امام هادی درآمد. سوسن به صفاتی مثل وارستگی، پارسایی، پرهیزگاری و… شناخته می‌شد. او توانست به چنان درجه‌ای از معرفت و شایستگی برسد که بیشتر مردم وقتی که حضرت هادی و امام حسن عسکری حضور نداشتند، از ایشان سوال می‌پرسیدند. سوسن از اهالی نوبه بود. نوبه جزء کشور سودان امروزی می‌باشد.

چرا سید محمد به امامت نرسید؟

متاسفانه سید محمد قبل از امام هادی علیه‌السلام از دنیا رفت. حضرت هادی علیه‌السلام در مراسم تعزیت سید محمد، جانشین خود را حضرت امام حسن عسکری معرفی کرد. امام هادی مراقبت‌های تربیتی، سجایای اخلاقی، فضایل معنوی و غیره را به شکل کامل به سیدمحمد آموخته بود.

در واقع سید محمد برای اینکه به عنوان پیشوا و امام انتخاب شود، کاملا آموزش دیده بود و تمام موارد لازم را یاد گرفته بود اما تقدیر طوری رقم خورده بود که حضرت امام حسن عسکری علیه‌السلام جانشین پدر شود.

حاجت گرفتن از امامزاده سید محمد

سید محمد در دوران زندگی شأن و منزلت بالایی داشت و بعد از اینکه از دنیا رفت، نیز همچنان مورد احترام بود. طوری که اعتقاد بر این است هر که به زیارت این بزرگوار برود، حاجت روا می‌شود.

نذر سید محمد

بیشتر کسانی که به امامزاده سید محمد می‌آیند، می‌خواهند حاجت بگیرند یا نذری برای حاجت‌روایی ‌کنند. بعضی از زائران هم برای ادای نذر به این امامزاده می‌آیند. نذر سید محمد خیلی معروف است. به همین خاطر به سید محمد، لقب باب الحوائج نیز داده‌اند.

امامزاده سید محمد و بچه دار شدن

یکی از حاجت‌‌روایی‌های امامزاده سید محمد که بین مردم خیلی جا افتاده، بچه‌دار شدن است. طبق اعتقاد شیعیان عرب، این حاجت جزء حاجت‌هایی است که بدون شک در امامزاده سید محمد برآورده می‌شود.

معجزات سید محمد

امامزاده سید محمد کجاست و چه معجزاتی دارد؟ از همان ابتدا مردم عراق، سید محمد را به‌عنوان یک فرد معمولی نمی‌شناختند. عراقی‌ها، سید محمد را دارای قدرت معنوی و صاحب کرامت می‌دانستند. چرا که او معجزات زیادی در دوران زندگی داشته است. همین موضوع باعث شده که میلیون‌ها زائر از نقاط مختلف دنیا برای زیارت این مکان مقدس به کشور عراق بیایند. معجزات، فضایل، کرامات، تربیت اسلامی، فعالیت‌های سیاسی و سجایای اخلاقی سید محمد در کتاب‌های مختلفی گردآوری شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها