امروز جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ -

مجری مستقیم تور کربلا

امروز جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ -

مجری مستقیم تور کربلا

طفلان مسلم کجاست؟ عاقبت طفلان مسلم

تور مورد نظر خود را انتخاب کنید :

نکات مهم جهت ثبت نام تور کربلا

کنترل گذرنامه و ممانعت خروج از کشور و عوارض ورود به عراق به عهده زائر گرامی می‌باشد.

حضور مسافرین ۳ ساعت قبل از حرکت در فرودگاه امام خمینی( ره)، ترمینال سلام الزامی می‌باشد .

هرگونه ممنوع الخروجی به عهده زائر می باشد و به دلیل چارتر بودن تور کل هزینه سوخت می‌شود.

مسیرحرکت تورهای زمینی به شکل زیر می‌باشد و زائرین عزیز می‌توانند درمسیر هم با هماهنگی سوار اتوبوس شوند.
تهران ، میدان آزادی ، اتوبان تهران ساوه ، اتوبان همدان ، کرمانشاه ، ایلام ، مرز مهران

در صورت جا ماندن از پرواز به دلیل چارتر بودن تور کل هزینه سوخت می‌شود.

برای رزرو قطعی لطفا در ایتا به شماره 09190893907  پیام دهید.

برای مشاهده تصاویر هتل‌های علم سبز اینجا کلیک کنید :
نکات مهم جهت ثبت نام تور هوایی و زمینی کربلا و نجف :

مقبره طفلان مسلم کجاست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

هر کسی که به کشور عراق و شهر کربلا سفر کرده باشد، احتمالاً به دیدار مقبره طفلان مسلم نیز رفته است. این مقبره یکی از مکان‌های زیارتی خاص است که سالانه میلیون‌ها زائر و گردشگر را به خود جذب می‌کند.

طفلان مسلم با کربلا چقدر فاصله دارد؟

برای رفتن از کربلا به مقبره طفلان مسلم، باید 30 دقیقه رانندگی کنید. در واقع این مقبره، 30 کیلومتر با شهر کربلا فاصله دارد. این مقبره در منطقه‌ای دورتر از شهر مسیب قرار دارد. خیابان ورودی این حرم به یک بازار محلی می‌رسد و در این بازار، کالاهای مختلفی فروخته می‌شوند.

داستان طفلان مسلم

داستان طفلان مسلم، یکی از داستان‌های مربوط به کربلاست. این داستان، مربوط به زندگی دو برادر به نام‌های محمد و ابراهیم است. در مورد سرنوشت دو طفل مسلم روایت‌های زیادی وجود دارد. با این وجود، بعضی از روایات، منطقی‌تر به نظر می‌رسند.

نام فرزندان مسلم بن عقیل چه بود ؟

محمد و ابراهیم فرزندان مسلم‌بن‌عقیل بودند. البته مسلم‌بن‌عقیل به غیر از دو پسر، فرزندان دیگری یعنی یک دختر و چند پسر دیگر هم داشته است.

روز شهادت طفلان مسلم

روز شهادت دو طفل مسلم مشخص نیست، اما اعراب روز پنجم دهه محرم را به‌عنوان روز شهادت این دو طفل سوگواری می‌کنند. در ایران نیز روز اول محرم را برای شهادت دو طفل مسلم سوگواری می‌کنند. با این حال، آن‌ها سال 61 هجری قمری شهید شدند.

طفلان مسلم در کربلا

دو طفل مسلم، مانند بقیه یاران امام حسین علیه‌السلام در کربلا بودند. بعد از اینکه امام حسین علیه‌السلام به شهادت رسید، حمله لشکر عمربن‌سعد به سپاه امام حسین شروع شد.

داستان طفلان مسلم

 حمله عمر‌بن‌سعد و یارانش به سپاه امام حسین، دو طفل مسلم را ترساند و باعث شد آن‌ها فرار کنند. این دو کودک بعد از فرار، گم شدند. سربازان عبیدالله‌بن‌زیاد، دو کودک را دستگیر کردند و به پیش ابن‌زیاد بردند. عبیدالله‌بن‌زیاد به به زندان‌بانش فرمان داد، دو کودک را زندانی کند و آن‌ها را از آب گوارا و غذای خوب محروم کند.

این زندان‌بان ابن‌زیاد در بعضی از منابع، مشکور نام دارد. زندان‌بان برای پسران مسلم، هر روز یک کوزه آب و 2 قرص نان می‌آورد. فرزندان مسلم با این قرص نان، روزه می‌گرفتند. طوری که بعد از یکسال بسیار ضعیف شدند. در نهایت تصمیم گرفتند، خود را به زندانبان معرفی کنند تا شاید کمتر به آن‌ها سخت بگیرد. مشکور بعد از اینکه فرزندان مسلم را شناخت، بسیار ناراحت شد و از آن‌ها خواست او را ببخشند. همچنین زمینه فرار آن‌ها را از زندان فرار کرد.

عاقبت طفلان مسلم

طفلان مسلم توانستند از زندان ابن‌زیاد فرار کنند، شب را در خانه یک زن که نام شوهرش حارث بود، گذراندند. حارث از افراد ابن‌زیاد بود و از مدت‌ها قبل به دنبال پسران مسلم بود. وقتی متوجه شد که فرزندان مسلم در خانه او پنهان شدند، هر دوی آن‌ها را به شهادت رساند.

بعد از فرار طفلان مسلم، ابن‌زیاد برای آن‌ها جایزه تعیین کرد. همین موضوع باعث شد حارث طمع زیادی کند. حارث خود به‌تنهایی سر دو طفل مسلم را برید و آن‌ها را به قصر ابن‌زیاد برد. ابن‌زیاد از اینکه حارث، سر دو طفل مسلم را بریده بود، چندان خوشحال نشد و دستور قتل حارث را در محل شهادت دو طفل داد.

قبر طفلان مسلم

طفلان مسلم در 2 قبر جدا از هم به خاک سپرده شدند. این خاکسپاری در یک باغ انجام شد اما متاسفانه مقبره این دو برادر تغییرات زیادی داشته است.

سن طفلان مسلم

در مورد سن طفلان مسلم، اطلاعات خوبی وجود دارد. محمد پسر بزرگ مسلم، سال 52 هجری قمری و ابراهیم در سال 53 هجری قمری متولد شده است.

طفلان مسلم چند ساله بودند؟

با توجه به اینکه شهادت این دو طفل سال 61 هجری قمری بوده، محمد در زمان شهادت 9 ساله و ابراهیم 8 ساله بوده است.

مادر دو طفلان مسلم که بود؟

عقیل، برادر حضرت علی علیه‌السلام و یکی از یاران پیامبران بوده است. پسر عقیل، مسلم نام داشته و از یاران معتمد و وفادار امام حسین(ع) بوده است. این اعتماد به‌قدری بود که امام حسین (ع)، مسلم را به‌عنوان سفیر خود به کوفه فرستاد. مسلم با رقیه، یکی از دختران حضرت علی علیه‌السلام ازدواج کرد.

حضرت زهرا (س)، مادر رقیه نیست و رقیه از دیگر همسران حضرت علی علیه‌السلام متولد شده است. رقیه و مسلم دو فرزند با نام‌های علی و عبدالله داشتند. البته احتمالاً مسلم، ازدواج‌های دیگری به غیر از رقیه هم داشته و از آن‌ها، فرزند هم داشته است. با این وجود، درباره تعداد فرزندان مسلم اختلاف نظر وجود دارد. مورخان فرزندان مسلم‌بن‌عقیل را با نام‌های مسلم، محمد، ابراهیم، جعفر، عبدالرحمن، عون، احمد و یک دختر به نام حمیده معرفی می‌کنند.

مرقد طفلان مسلم

مقبره طفلان‌مسلم به شکل دو گنبد با کاشی‌های فیروزه‌ای ساخته شده و درب ورودی آن به یک صحن بزرگ باز می‌شود. در مقابل درب اصلی صحن نیز یک ایوان مستطیل شکل دیده می‌شود. دو طرف این ایوان، کفش‌داری می‌باشد. دو درب در ایوان وجود دارد که شما را به درون مرقد دو طفل مسلم هدایت می‌کند. مرقد این دو طفل به شکل مستطیل طراحی و ساخته شده است. وقتی وارد حرم پسران مسلم می‌شوید، دو ضریح را در مقابل‌تان می‌بینید. ضریح غربی مربوط به محمدبن‌مسلم (پسر بزرگ مسلم) و ضریح شرقی هم مربوط به ابراهیم‌بن‌مسلم (پسر کوچک مسلم) می‌باشد. ضریح دو برادر تنها 6 متر با هم فاصله دارد.

مقبره طفلان مسلم

مقبره این دو طفل، اول به دستور شاه اسماعیل صفوی تجدید بنا شد. این تجدید بنا بعد از اینکه بغداد به دست ایرانیان فتح شد، انجام شد. ساخت گنبد برای مرقد دو طفل مسلم، به خواست شاه اسماعیل صفوی انجام شد. تا قبل از این، مرقد دو طفل مسلم، دو قبر در یک باغ بود و هیچ گنبدی هم نداشت.

بخش قابل توجهی از تغییرات مرقد دو طفل مسلم هم در زمان قاجار انجام شد. یکی از وزرای قاجار، دستور ساخت استراحتگاه و ایوان‌ها را برای این مقبره داد. در واقع این ایوان‌ها و مقبره‌ها در آن زمان برای استراحت کاروان یا زائران خیلی اهمیت داشتند. کاشی‌کاری دو گنبد این مرقد هم از جمله کارهایی بود که زیبایی آن را بیشتر کرد. این کاشی‌کاری در زمان قاجار و با رنگ فیروزه‌ای انجام شد.

عکس طفلان مسلم

عکس طفلان مسلم نشان می‌دهد که دو برادر در کنار هم دفن شده‌اند. همچنین انواع ظریف‌کاری‌های این مقبره نیز در عکس‌های آن قابل مشاهده است.

در صورت داشتن سوال در مورد مقبره طفلان مسلم و یا رزرو تور کربلا زمینی یا هوایی با کارشناسان علم سبز در تماس باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها