ایران تسلیت شهادت رئیس جمهور محترم و مغتنم تسلیت باد. 

ویژه زائر اولی‌های علم سبز علم سبز علم سبز

امروز سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -

مجری مستقیم تور کربلا

تخفیف

ویژه زائر اولی‌های  علم‌ سبز علم‌ سبز علم‌ سبز

امروز سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -

مجری مستقیم تور کربلا

مسجد سهله کجاست| اعمال مسجد سهله

تور مورد نظر خود را انتخاب کنید :

نکات مهم جهت ثبت نام تور کربلا

کنترل گذرنامه و ممانعت خروج از کشور و عوارض ورود به عراق به عهده زائر گرامی می‌باشد.

حضور مسافرین ۳ ساعت قبل از حرکت در فرودگاه امام خمینی( ره)، ترمینال سلام الزامی می‌باشد .

هرگونه ممنوع الخروجی به عهده زائر می باشد و به دلیل چارتر بودن تور کل هزینه سوخت می‌شود.

مسیرحرکت تورهای زمینی به شکل زیر می‌باشد و زائرین عزیز می‌توانند درمسیر هم با هماهنگی سوار اتوبوس شوند.
تهران ، میدان آزادی ، اتوبان تهران ساوه ، اتوبان همدان ، کرمانشاه ، ایلام ، مرز مهران

در صورت جا ماندن از پرواز به دلیل چارتر بودن تور کل هزینه سوخت می‌شود.

برای رزرو قطعی لطفا در ایتا به شماره 09190893907  پیام دهید.

برای مشاهده تصاویر هتل‌های علم سبز اینجا کلیک کنید :
نکات مهم جهت ثبت نام تور هوایی و زمینی کربلا و نجف :

مسجد سهله امام زمان؛ از ساخت تا به الان

مسجد سهله امام زمان؛ از ساخت تا به الان

مساجد و اماکن متبرکه زیادی در شهر کربلا و نجف وجود دارند. اما مسجد سهله یکی از خاص ترین مساجد موجود در دنیا است که زیارت آن خالی از لطف نخواهد بود.

این مسجد جزو مهم ترین مساجد موجود در شهر کوفه محسوب می شود. ساخت مسجد توسط قبیله بنی ظفر انجام شده است. به همین دلیل هم برخی آن را با نام مسجد ظفر می شناسند. نام سهله هم به دلیل نام سازنده این بنا انتخاب شده است.

اهمیت مسجد سهله از سالیان دور توسط ائمه و بزرگان دین مشخص شده است. در مهم ترین فضیلت هایی که به این مسجد ربط می دهند آمده است: امام زمان(عج) بعد از ظهور در دنیا در این مسجد سکونت خواهد کرد. همچنین امام اول شیعیان هم این مسجد را یکی از چهار بقعه متبرک در کوفه دانسته اند؛ یعنی میزان اهمیت آن را برابر با مسجد کوفه قرار داده اند.

آشنایی با ویژگی ها، تاریخچه و حتی موقعیت جغرافیایی مکان های دیدنی در تور کربلا، می تواند حس بهتری به شما بدهد.

موقعیت جغرافیایی مسجد سهله

موقعیت جغرافیایی مسجد سهله
موقعیت جغرافیایی مسجد ظفر( یا همان سهله) بیش از 10 کیلومتر با مرقد حضرت علی(ع) فاصله دارد

آیا میدانید مسجد سهله کجاست؟  از کدام مسیر می توان به این مسجد رسید؟

در شهر نجف و اطراف آن، زیارتگاه ها و مکان های دیدنی بسیار زیادی وجود دارد. مسجد سهله یکی از خاص ترین جاهای دیدنی شهر نجف محسوب می شود. البته موقعیت جغرافیایی مسجد ظفر( یا همان سهله) بیش از 10 کیلومتر با مرقد حضرت علی(ع) فاصله دارد.موقعیت جغرافیایی این مسجد به نحوی است که فقط حدود 2 کیلومتر از مسجد کوفه دورتر است.

در تور کربلا، به زیارت امام علی(ع) مشرف می شوید. پس از آن در مکان های دیدنی موجود در شهر نجف از جمله مسجد سهله حضور می یابید. فاصله نسبتا کم این مسجد با حرم امام اول شیعیان، باعث شده سالانه پذیرای تعداد زیادی از زائران باشند.جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تور های کربلا با ما تماس بگیرید.

مقامات مسجد سهله

مقامات مسجد سهله
در بخش های مختلف این مسجد از جمله رواق ها و صحن اصلی، مقامات متبرکه زیادی وجود دارند.

آیا می دانید چه کسانی در مسجد سهله دفن هستند؟ مقامات این مسجد در کدام بخش این مسجد وجود دارند؟

در بخش های مختلف این مسجد از جمله رواق ها و صحن اصلی، مقامات متبرکه زیادی وجود دارند. هر کدام از این مقامات به نام یکی از امامان شیعیان است. در این بخش محل مقامات و جایگاه آن ها در مسجد را بررسی می کنیم:

  • مقام ابراهیم

مقام ابراهیم
در احادیث اشاره شده که حضرت ابراهیم در این گوشه از مسجد زندگی کرده است.

بخش شمال غربی را به مقام ابراهیم منسوب کرده اند. در احادیث اشاره شده که حضرت ابراهیم در این گوشه از مسجد زندگی کرده است. البته این فقط یک عقیده بین مسلمانان است.

  • مقام یونس

مقام یونس
ادعیه مخصوصی برای مقام یونس و دیگر مقامات در مسجد سهیل(سهله) وجود دارد.

بخشی از مسجد که بین دیوارهای جنوبی و غربی قرار دارد، به حضرت یونس نسبت داده شده است. ادعیه مخصوصی برای مقام یونس و دیگر مقامات در مسجد سهیل(سهله) وجود دارد. برای دسترسی به این دعاها کافی است کتاب متبرک مفاتیح الجنان را بررسی کنید.

  • مقام ادریس

مقام ادریس
دلیل نام گذاری این مقام به روایت معتبر امام صادق (ع) مبنی بر حضور خضر نبی در مسجد سهله می باشد.

برای حضور یافتن در خانه خضر(ع) یا همان مقام ادریس باید به سمت شمال شرقی مسجد بروید. دلیل نام گذاری این مقام به روایت معتبر امام صادق (ع) مبنی بر حضور خضر نبی در مسجد سهله می باشد.

  • مقام امام سجاد (ع)

مقام امام سجاد
سایبان محل منسوب به زین العابدین(ع) است.

درون صحن مسجد که وارد شوید، بخشی با سایبان مشخص شده است. این محل منسوب به زین العابدین(ع) است.

  • مقام امام صادق در مسجد سهله

مقام امام صادق در مسجد سهله
عبادتگاه امام جعفر صادق(ع) در مسجد سهله به مقام این امام معصوم منصوب شده است.

عبادتگاه امام جعفر صادق(ع) در مسجد سهله به مقام این امام معصوم منصوب شده است. امام صادق(ع) مدت ها در این محل به دعا و نیایش مشغول بوده است. پس دعا کردن در این مکان می تواند برای شما هم آرامش بخش باشد.

  • مقام امام زمان(عج)

مقام امام زمان(عج)
بخش میانی مسجد سهله را به امام دوازدهم شیعیان نسبت داده اند.

این مقام با تمامی مقام ها فرق دارد. چون یک گنبد اختصاص با یک پنجره شیشه ای برای آن قرار داده اند. البته شایان ذکر است در حال حاضر این مقام را با نقره کوبی بر روی صحن مشاهده خواهید کرد.

بخش میانی مسجد سهله را به امام دوازدهم شیعیان نسبت داده اند. همچنین طبق احادیث و روایات تاکید شده است که مسجد ظفر محل اصلی اقامت این بزرگوار بعد از ظهور ایشان خواهد بود.

اعمال مخصوص مسجد سهله

اعمال مخصوص مسجد سهله
برای آن که بتوانید اعمال این مسجد را به صحیح ترین شکل ممکن به جای آورید، توصیه می کنیم حتما دعاها و نمازهای آن را طبق مفاتیح الجنان انجام دهید

در مورد ثواب نماز در مسجد سهله چه چیزی می دانید؟ آيا نماز در مسجد سهله کامل است؟ با اعمال مخصوص این مسجد آشنایی دارید؟

تمام مکان های زیارتی و مقبره های امامان، اعمال مخصوص به خود را دارند. انجام این اعمال مستحب است. ا. بنابراین اگر زمان دارید، حتما این اعمال و نمازها را به جای آورید. در این بخش از مقاله می خواهیم راجع به اعمال و نماز در مسجد سهله بپردازیم.

مسجد سهله

برای آن که بتوانید اعمال این مسجد را به صحیح ترین شکل ممکن به جای آورید، توصیه می کنیم حتما دعاها و نمازهای آن را طبق مفاتیح الجنان انجام دهید.خواندن آیه الکرسی به همراه دو سوره مهم از قرآن کریم یعنی سوره فلق و ناس در زمان وارد شده به این مسجد ثواب بسیار زیادی دارد.

حتی در بین روایات تاکید شده است که چهارشنبه ها و بین نماز مغرب و عشا وارد مسجد ظفر(سهله) شوید.

نقشه مسجد سهله

نقشه مسجد سهله
این مسجد از شبستان و صحن تشکیل شده است.

ویژگی های ساختمان مسجد سهله چیست؟ این مسجد چند متر است؟ هر کدام از بخش های تشکیل دهنده آن چه خصوصیاتی دارند؟

این مسجد از شبستان و صحن تشکیل شده است. بخش شبستان مساحتی حدود ۶۶۰ متر دارد. اتصال شبستان به صحن از طریق ایوان های قدیمی انجام شده است. قدمت این ایوان ها به سال های بسیار دور یعنی قبل از سال ۷۵۰ ه.ق باز می گردد.

چندین غرفه در بخش های مختلف مسجد وجود دارد. بخش شمالی، غربی و شرقی صحن مسجد با بیش از ۶۰ غرفه تکمیل شده است.

قدمت مسجد سهله

قدمت مسجد سهله
مسجد سهله مربوط به قرن یکم هجری می باشد.

هزاران مسجد در شهرهای مختلف نجف و کربلا وجود دارد. اما قدمت مسجد بیش از اغلب آن ها است. مسجد سهله مربوط به قرن یکم هجری می باشد. یعنی در آن زمان، قبیله بنی ظفر بنای این مسجد را احداث کرده اند.

شهر نجف به واسطه وجود مساجد و بناهای مذهبی و تاریخی دارای جاذبه‌های معنوی بسیاری زیادی است.در این‌بین مسجد سهله به مشهورترین مسجد این شهر تبدیل شده است زیرا روایات بسیار زیادی در خصوص آن توسط امامان نقل شده است. در برخی از روایات آمده است که حضرت مهدی (عج) پس از ظهور در این مسجد اسکان خواهد یافت. در این مسجد منبر و جایگاه عبادت‌های متعددی وجود دارد که در روایات به حضرت ابراهیم، حضرت خضر، حضرت ادریس، امام سجاد(ع) و امام صادق نسبت داده شده است.

مسجد سهله نجف در کجا واقع شده است

مسجد سهله

مسجد سهله نجف در کوفه قدیم یعنی شرق شهر نجف واقع شده است. این مسجد حدود 10 کیلومتر با حرم حضرت علی (ع) فاصله دارد. این مسجد در فاصله‌ی 2 کیلومتری مسجد کوفه و در نزدیکی مسجد زین بن صوحان قرار گرفته است.

معنای مسجد سهله 

مسجد سهله کجاست

مسجد سهله با عناوین دیگری همچون مسجد سهیل، مسجد بنی ظفر و مسجد عبدالقیس نیز شناخته می‌شود. سهله در زبان عربی به معنای زمین هموار است. علت نامگذاری این مسجد به سهیل به سازنده آن برمی‌گردد. سهیل معماری ماهر بوده است که این مسجد را ساخته است. مسجد سهله در منطقه سکونت طایفه عبدالقیس و یکی از اقوام آن به نام بنی ظفر ساخته شده است به همین دلیل بسیاری آن را با این نام‌ها می‌شناسند.

تاریخچه مسجد

مسجد سهله از دیرباز تا به امروز از قدیمی‌ترین و مشهورترین زیارتگاه‌های شیعیان به حساب می‌آید. این مسجد در قرن اول هجری و توسط اعراب منطقه ساخته شده است. روایات بسیاری زیادی گویای اهمیت و بار معنوی بالای این مسجد است. طبق سخنی از امام حسین (ع) این مسجد خانه و مامن حضرت ابراهیم بوده و حضرت از این مکان به عمالقه رفته است. همچنین این مسجد خانه حضرت ادریس و صخره حضرت خضراء نیز بوده است.

در روایتی دیگر حضرت علی (ع) فرموده‌اند که در شهر کوفه 4 بقعه مقدس وجود دارد که در آنها 4 مسجد ساخته می‌شود که یکی از آنها مسجد سهله  است. همچنین حضرت علی ارزش معنوی این مسجد را به اندازه مسجد کوفه دانسته است. در روایتی از امام صادق(ع) ذکر شده است که خواندن دو رکعت نماز در این مسجد موجب برطرف شدن گرفتاری‌ها می‌شود.

با توجه به این روایت می‌توان قدمت مسجد سهله را به زمان حضرت ابراهیم، اسحاق و خضراء دانست و این امر بیانگر تاریخچه بسیار پرقدمت آن است. در برخی از روایات نیز آمده است که صور در این مسجد دمیده می‌شود که این موضوع به ارزش معنوی آن افزوده است. نتایج روایات متعدد تایید کننده صحت ظهور حضرت مهدی و فرمانروایی ایشان در این منطقه است.

مکان‌ها و جایگاه‌های مختلف مسجد سهله

در مسجد سهله محراب‌های گوناگونی وجود دارد که هر کدام از آنها را به برخی از پیامبران یا امامان نسبت داده‌اند. این محراب‌ها که تحت عنوان مقام‌های هشت‌گانه نیز شناخته می‌شود، مکان‌هایی مناسب برای عبادت و راز و نیاز هستند. از جمله‌ی این مقام‌ها می‌توان به مقام حضرت ابراهیم، یونس، ادریس، صالح، خضر، امام سجاد، امام صادق و امام زمان اشاره کرد.

وجود بار معنوی و تقدس فراوان مسجد سهله موجب شده است که هر شیعه و مسلمانی آرزوی زیارت این مکان مقدس را داشته باشد. از این‌رو شرکت زیارتی علم سبز در برنامه تورهای زیارتی خود به کربلا و نجف، زیارت و عبادت در این مسجد را گنجانده است. همچنین در راستای مستفیض شدن تمامی مردم از زیارت این مسجد، امکان سفر اقساطی و وی آی پی را نیز ایجاد کرده است.

اگر می خواهید با دیگر جاهای دیدنی و مساجد متبرکه نجف و کربلا آشنا شوید، به بخش مقالات سایت علم سبز مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهروز

با توجه به قدمت این مسجد تا قرن اول هجری چگونه می شود که حضرت ابراهیم ،یونس, ادریس و سایرپیامبران در آن نماز گزارده اند. ایشان قدمت زیست اشان خیلی قبل تر است.

بهروز

با توجه به قدمت این مسجد تا قرن اول هجری چگونه می شود که پیامبرانی چون حضرت ابراهیم،ادریس وبقیه آنها در این مسجد نمازگزارده باشند