ایران تسلیت شهادت رئیس جمهور محترم و مغتنم تسلیت باد. 

ویژه زائر اولی‌های علم سبز علم سبز علم سبز

امروز سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -

مجری مستقیم تور کربلا

تخفیف

ویژه زائر اولی‌های  علم‌ سبز علم‌ سبز علم‌ سبز

امروز سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -

مجری مستقیم تور کربلا

وقایع مهم روز اربعین در کربلا| اربعین حسینی و اتفاقات این روز

تور مورد نظر خود را انتخاب کنید :

نکات مهم جهت ثبت نام تور کربلا

کنترل گذرنامه و ممانعت خروج از کشور و عوارض ورود به عراق به عهده زائر گرامی می‌باشد.

حضور مسافرین ۳ ساعت قبل از حرکت در فرودگاه امام خمینی( ره)، ترمینال سلام الزامی می‌باشد .

هرگونه ممنوع الخروجی به عهده زائر می باشد و به دلیل چارتر بودن تور کل هزینه سوخت می‌شود.

مسیرحرکت تورهای زمینی به شکل زیر می‌باشد و زائرین عزیز می‌توانند درمسیر هم با هماهنگی سوار اتوبوس شوند.
تهران ، میدان آزادی ، اتوبان تهران ساوه ، اتوبان همدان ، کرمانشاه ، ایلام ، مرز مهران

در صورت جا ماندن از پرواز به دلیل چارتر بودن تور کل هزینه سوخت می‌شود.

برای رزرو قطعی لطفا در ایتا به شماره 09190893907  پیام دهید.

برای مشاهده تصاویر هتل‌های علم سبز اینجا کلیک کنید :
نکات مهم جهت ثبت نام تور هوایی و زمینی کربلا و نجف :

روز اربعین در کربلا چه گذشت؟

روز اربعین در کربلا چه گذشت؟

وقایع روز اربعین در کربلا یکی از وقایع مهم در تاریخ کربلا است که روایات متعددی درباره ی آن وجود دارد. همانطور که میدانید روز 20 ماه صفر روز اربعین نام گذاری شده است و امروزه نیز زائران زیادی در این روز به زیارت کربلا می روند. به گونه ای که زیارت کربلا در اربعین و پیاده روی آن یکی از بزرگترین اجتماعات مذهبی در جهان است.

روایات زیادی در ارتباط با اربعین سال 61  قمری وجود دارد و به همین علت این روز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برخی این روز را روز بازگشت اسرا به کربلا می دانند و در برخی روایات آمده است که سر امام حسین در این روز به خاک سپرده شده است. و اما ما در این مقاله قصد داریم به بررسی وقایع روز اربعین در کربلا بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

اولین زیارت از قبر امام حسین توسط جابر

اولین زیارت از قبر امام حسین توسط جابر

یکی از مهم ترین وقایع روز اربعین در کربلا زیارت جابر بن عبد الله انصاری از قبر امام حسین می باشد. جابر از صحابه پیامبر اکرم بوده است و از اصحاب پنج امام معصوم یعنی از امام علی تا امام باقر می باشد. همچنین پدر او از نخستین مسلمانانی بود که با پیامبر اسلام بیعت نمود. همچنین جابر هنگام خروج امام حسین از شهر مدینه ناتوان و بیمار شده بود و بینایی اش را از دست داده بود. و اما او هیچ شکی در حقانیت آن حضرت نداشت.

نام او به دلیل زیارت از قبر امام حسین در روز کربلا در تاریخ مشهور شده است. در روایات آمده است که جابر بن عبدالله انصاری به همراه عطیه عوفی که از شاگردان وی بوده در روز 20 صفر سال 61 قمری یعنی روز اربعین به زیارت قبر امام حسین (ع) رفته است.

از عطیه عوفی روایاتی وجود دارد که گفته است هنگامی که به همراه جابر به کربلا رسیدند؛ جابر در حالی که ناتوان بوده و عصا به دست داشته از او خواسته تا قبر امام حسین را به او نشان دهد. و جابر در حالی اشک میریخته و نام خدا را بر لب داشته به زیارت قبر امام حسین می رود. همچنین در برخی از متون مذهبی آمده است که جابر بر روی قبر امام حسین افتاده و بی هوش شده است و پس از به هوش آمده سه مرتبه ذکر یا حسین را تکرار کرده است. از آن زمان زیارت کربلا در روز اربعین یادگار جابر نام گرفته است و هر سال نام او زنده می شود.

بازگشت کاروان اسرای اهل بیت به کربلا در روز اربعین

بازگشت کاروان اسرای اهل بیت به کربلا در روز اربعین

یکی دیگر از وقایع روز اربعین در کربلا بازگشت کاروان اسرا است که در برخی روایات آمده است و برخی از آنها نیز آن را رد کرده اند. طبق گفته ی سید ابن طاووس در لهوف در روز اربعین کاروان اسرای اهل بیت که بازماندگان واقعه ی عاشورا بودند از شام باز میگشتند که به عراق رسیدند. گفته شده است که آنها درخواست کردند که کاروان از کربلا عبور کند.

هنگامی که کاروان از کربلا عبور میکرد؛ به قتلگاه می رسد و در همان زمان جابر بن عبدالله انصاری و بعضی از قوم بنی هاشم حین زیارت از قبر امام حسین بودند. زنان و فرزندان امام حسین و سایر اسرا شروع به گریه و زاری میکنند و بر سر و صورت خود لطمه می زنند. در روایات آمده است که در آن زمان ماتمی بسیار دلخراش و جگر سوز برپا شده است و عزاداری آنها تا چند روز ادامه داشته است.

و اما برخی از صاحب نظران این موضوع را رد کرده اند و بازگشت اسرای اهل بیت در اولین اربعین را بعید دانسته اند. و برخی نیز مانند سید محمدعلی قاضی طباطبایی بازگشت کاروان اسرا در اولین اربعین امام حسین را در کتاب تحقیق درباره ی اولین اربعین سیدالشهدا تایید کرده است.

ملحق شدن سر امام حسین به بدن آن حضرت در روز اربعین

ملحق-شدن-سر-امام-حسین-به-بدن-آن-حضرت-در-روز-اربعین

طبق برخی از روایات یکی دیگر از وقایع روز اربعین در کربلا به خاک سپردن سر مبارک امام حسین می باشد. البته در خصوص محل دفن سر امام حسین روایات متعددی وجود دارد و محل دقیق آن مشخص نیست. همه ی ما میدانیم که واقعه ی عاشورا غم انگیز ترین واقعه ی تاریخی بوده است و حتی پس از گذشت هزاران سال همچنان مسلمانان برای آن حضرت عزاداری می کنند.

یکی از اتفاقاتی که در روز عاشورا رخ داد بریدن سر شهدا بود. در روایات آمده است که طبق دستور عمر سعد پس از شهادت سیدالشهدا سر تمامی شهدا به جز دو تن را بریدند. که یکی از آنها حضرت علی اصغر بود که خود امام حسین آن را دفن کرده بود و دیگری حر بن یزید ریاحی بود که نزدیکانش مانع این کار شدند. همچنین در تاریخ آمده است که سر ها را روی نیزه ها قرار دادند و برخی از آنان را به کوفه و شام بردند تا جایزه بگیرند.جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تور های کربلا با علم سبز تماس بگیرید.

محل دفن سر امام حسین

محل دفن سر امام حسین

و اما یکی از مهم ترین سوالات در ذهن عاشقان امام حسین محل دفن سر آن حضرت است. طبق برخی از روایات سر آن حضرت در روز اربعین همراه با آمدن کاروان اسرا در کربلا به خاک سپرده شده است. در این باره نیز برخی بر این باورند که سر امام حسین به بدنش ملحق شده است و برخی دیگر نیز می گویند سر آن حضرت جداگانه در قسمتی نزدیک ضریح دفن شده است. همچنین در روایتی گفته شده است دفن سر امام حسین در کربلا به دست امام سجاد بوده است.

و اما همانگونه که گفتیم برخی از مورخان دفن سر امام حسین را جز وقایع روز اربعین نمی دانند و محل دفن سر حضرت سیدالشهدا را جایی غیر از کربلا می دانند. در این باره اسناد و روایت های متعددی مبنی بر دفن سر امام حسین در شهر های: مدینه، دمشق، نجف، شام، بقیع و مصر وجود دارد.

در قسمت های متعدد این مقاله به وقایع روز اربعین در کربلا پرداختیم. اگرچه روایات متعددی وجود دارند و اطلاعات دقیقی در ارتباط با وقایع روز اربعین در کربلا در دست نیست؛ اما از فضیلت های روز اربعین کم نخواهد شد. تنها  امام معصومی که در بین اهل بیت اربعین دارد امام حسین(ع) می باشد و امروزه نیز زائران زیادی در این روز به زیارت کربلا می روند و اعمال روز اربعین در کربلا را انجام می دهند.

شرکت زیارتی علم سبز برگزار کننده ی انواع تور های زمینی و هوایی کربلا می باشد و در ایام اربعین نیز تور های زیادی را برگزار می نماید. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تور های کربلای علم سبز با شماره 09127652391 تماس حاصل نمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها