امروز جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ -

مجری مستقیم تور کربلا

امروز جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ -

مجری مستقیم تور کربلا

سفر به کربلا در اربعین حسینی | زیارت اربعین | مفهوم اربعین

تور مورد نظر خود را انتخاب کنید :

نکات مهم جهت ثبت نام تور کربلا

کنترل گذرنامه و ممانعت خروج از کشور و عوارض ورود به عراق به عهده زائر گرامی می‌باشد.

حضور مسافرین ۳ ساعت قبل از حرکت در فرودگاه امام خمینی( ره)، ترمینال سلام الزامی می‌باشد .

هرگونه ممنوع الخروجی به عهده زائر می باشد و به دلیل چارتر بودن تور کل هزینه سوخت می‌شود.

مسیرحرکت تورهای زمینی به شکل زیر می‌باشد و زائرین عزیز می‌توانند درمسیر هم با هماهنگی سوار اتوبوس شوند.
تهران ، میدان آزادی ، اتوبان تهران ساوه ، اتوبان همدان ، کرمانشاه ، ایلام ، مرز مهران

در صورت جا ماندن از پرواز به دلیل چارتر بودن تور کل هزینه سوخت می‌شود.

برای رزرو قطعی لطفا در ایتا به شماره 09190893907  پیام دهید.

برای مشاهده تصاویر هتل‌های علم سبز اینجا کلیک کنید :
نکات مهم جهت ثبت نام تور هوایی و زمینی کربلا و نجف :

پیاده روی اربعین

بررسی روایات مختص به اربعین

بررسی روایات مختص به اربعین

آیا می دانید اربعین به چه معناست؟ چقدر با معنای واژه اربعین آشنایی دارید؟ اربعین حسینی یکی از مهم ترین روزها برای مسلمانان و به ویژه شیعیان محسوب می‌‎شود. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید زیارت کربلا در اربعین توانسته یکی از مهم ترین نشانه های مومن به حساب آيد. به همین دلیل هم هر سال روزهای منتهی به اربعین حسینی مسلمانان همراه با شور و اشتیاق برای زیارت با تور کربلا اربعین عازم کربلا می‌شوند.

مراسم چهلمین روز شهادت جانسوز امام حسین(ع) هر سال با انبوه جمعیت برگزار می شود. هجوم جمعیت مسلمانان در کربلا در ایام اربعین، همانند برگزاری همایش بسیار بزرگ جهانی است.

شاید هنوز شما هم با معنای لغوی اربعین و روایات مربوط به اربعین حسینی آشنا نباشید. به همین دلیل در این مقاله وقایع روز اربعین در کربلا پاسخ جامع به معنای اربعین ارائه خواهیم داد.

معنای لغوی اربعین

معنای لغوی اربعین

زمانی که از کسی می پرسیم اربعین به چه معناست، ممکن است فقط معنای لغوی آن را به یاد داشته باشد. به طور کلی اربعین در فرهنگ فارسی به معنای چهلم است. چهلمین روز از درگذشت افراد را روز اربعین می دانند.

در برخی از فرهنگ نامه های فارسی، اربعین را به معنای چله هم می دانند.

زمانی که می پرسیم اربعین به چه معناست؟ باید هم معنای لغوی و هم فضیلت های اربعین حسینی را به یاد آوریم.

شایان ذکر است که اربعین در برخی از لغت نامه ها به عنوان نام یک کوه هم شناخته می شود. به طور کلی اربعین معنای لغوی متعددی می تواند داشته باشد. اما مهم ترین معنی آن چله، چهلم و چهلمین روز درگذشت افراد است.

مقدس بودن عدد چهل

مقدس بودن عدد چهل

چرا عدد چهل مقدس شناخته شده است؟ تا به حال از خود پرسیده اید که اربعین به چه معناست؟ و چرا چهلمین روز به شهادت رسیدن سومین امام شیعیان، امام حسین(ع)، با عزاداری و مراسم باشکوهی شکل می گیرد؟

اعداد در روایات و احادیث نقش مهمی داشته اند. برخی از اعداد مانند عدد چهل، اهمیت بسیار زیادی دارند. اگر کمی به روایات و نوشته های به جای مانده از زمان امامان و پیامبران نگاهی بیندازید، قطعا متوجه اهمیت بالای عدد چهل خواهید شد.

مقدس بودن اربعین یا همان عدد چهل به موارد متعددی ارتباط دارد. از مهلت چهل روزه ی خداوند بزرگ به فرعون ظالم تا به کمال رسیدن انسان در چهل سالگی همگی نشانه هایی از مقدس بودن و اهمیت بالای این عدد می باشد.

اهمیت به مردگان و عزیزان درگذشته تا چهل روز از دوران قدیم بین تمام مردم اعم از مسلمان و غیر مسلمان رواج داشته است. تا چهل روز پس از درگذشت هر فرد، مرسوم است که عزیزان او به سوگواری و برگزاری مراسم های عزاداری بپردازند.

حتی در قرآن کریم هم چندین مورد از آیات متبرک به عدد چهل هستند. در این آیات خداوند نشانه هایی از اهمیت این عدد را بیان نموده است.

روایاتی مبنی بر خواندن ۴۰ مرتبه دعاهای مختلف برای استجابت دعا، یا چهل مرتبه زیارت رفتن و مواردی از این قبیل هم نشان دهنده ی اهمیت بسیار زیاد عدد چهل در بین شیعیان محسوب می شود.

داستان اربعین حسینی

داستان اربعین حسینی

اربعین به چه معناست؟ داستان اربعین چه بوده است؟ چرا چهلمین روز شهادت حضرت اباعبدالله(ع) اینقدر در جهان اسلام اهمیت دارد؟

طبق احادیث موجود در قرآن و کتب متبرکه، دو موضوع پیرامون اربعین حسینی ذکر شده است:

موضوع اول آزاد شدن اسیران واقعه کربلا است. در واقعه ی کربلا، دشمنان اسلام پس از به شهادت رساندن امام حسین(ع)، یاران و خانواده ایشان، برخی از بازمانده ها را به اسارت بردند. گفته شده در روز اربعین حسینی سال ۶۱ هجری قمری، این اسرا به کربلا باز می گردند.

موضوع دوم به زیارت قبر متبرک امام حسین(ع) توسط یکی از مهم ترین یاران پیامبر اکرم(ص) ارتباط دارد. جابر ابن عبدالله انصاری یکی از یاران باوفای پیامبر(ص) بوده است که در تاریخ چهلمین روز شهادت امام سوم شیعیان(ع)، به زیارت قبر ایشان رفت.

این اولین بار بود که فردی برای زیارت قبر امام حسین(ع) به کربلا می رفت. پس از آن، زیارت قبر مطهر امام حسین(ع) در روز چهلم ایشان جزو مستحبات محسوب می شود. امامان بزرگوار و معصوم و سپس مردم عادی پس از جابر ابن عبدالله به زیارت قبر پاک حضرت اباعبدالله(ع) شتافتند. از آن به بعد هر زمان می پرسند اربعین به چه معناست، این روایت معتبر را به یاد خواهید داشت.

اگرچه جابر جزو امامان به حساب نمی آید اما با اولین زیارت قبر پرنور امام حسین(ع)، نام او در تمام روایات باقی مانده از اربعین وجود دارد. ایشان یکی از یاران باایمان و باوفای خانواده ی پیامبر(ص) بوده است.

مشهورترین روایات مربوط به اربعین حسینی

مشهورترین روایات مربوط به اربعین حسینی

روایات و احادیث بسیار زیادی راجع به اربعین حسینی و مصیبت های وارد شده به امام حسین(ع) و خاندان ایشان وجود دارد. این احادیث در پاسخ به این سوال که اربعین به چه معناست، کمک زیادی به شما خواهند کرد.

در این بخش به نمونه هایی از این احادیث می پردازیم.

امام صادق(ع) در یکی از احادیث خود می فرمایند:

امام صادق(ع) در یکی از احادیث خود می فرمایند:

ملائکه آسمانی چهل روز برای مصیبت ها و سختی های امام حسین(ع) گریسته اند. هفت آسمان برای این حضرت خون گریه کردند. حتی زمین هم چهل روز به طور مداوم برای رذالت های وارد شده بر این امام معصوم(ع) اشک زیادی ریخت.

همچنین امام صادق(ع) کربلا را از خاک بیت المقدس دانسته اند.(این حدیث نشان دهنده ی اهمیت و شان بالای شهر کربلا است)

امام باقر(ع)، امام پنجم شیعیان اسلام فرموده اند:

امام باقر(ع)، امام پنجم شیعیان اسلام فرموده اند:

زیارت حرم مطهر جد ایشان امام حسین(ع)، پاداش و ثوابی معادل با زیارت خانه ی خدا به همراه پیامبر اکرم(ص) دارد.

امام یازدهم شیعیان هم در یکی از احادیث خود، ۵ نشانه ی یک مومن واقعی را بیان کرده اند. امام حسن عسکری(ع) یکی از مهم ترین خصوصیات مومن را زیارت اربعین دانسته اند.

امام صادق(ع) هم در فضائل زیارت کربلا فرموده اند: هر کس می خواهد در قیامت با بزرگان محشور شود، بهتر است زیارت کربلا را ترک نکند.

تاریخ اربعین 1402

تاریخ اربعین 1402

حال که فهمیدیم اربعین به چه معناست، قطعا شما هم ترغیب شده اید تا اربعین امسال را در جوار مرقد مطهر امام سوم شیعیان(ع) سپری کنید.

اربعین سال 1402 هجری شمسی در روز شنبه ۲۶ شهریور ماه می باشد. با توجه به گرم بودن هوا و سخت بودن شرایط پیاده روی اربعین، می توانید از تور زمینی یا هوایی کربلا اربعین استفاده کنید.جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تور های کربلا با علم سبز تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها